Atrakcje
Jaworki to niewielka miejscowość położona kilka kilometrów od centrum Uzdrowiska Szczawnica, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Małych Pienin. Jaworki wyróżnia niezwykłe bogactwo form krajobrazu, co powoduje, że są one jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości turystycznych w naszym kraju. Turysta znajdzie tutaj setki kilometrów niezwykle urozmaiconych tras turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskie trasy biegowe, oświetlone stoki narciarskie oraz wyciągi.
Szlaki turystyczne w Pieninach oraz Beskidzie Sądeckim są jednymi z najatrakcyjniejszych krajobrazowo szlaków turystycznych w Polsce. Szczególnie urokliwa jest panorama Tatr widziana z pienińskich szczytów. Piesza turystyka na naszym terenie należy do najlepiej rozwiniętych. Utworzono tutaj wiele szlaków, które w zależności od umiejętności, kondycji oraz czasu jakim dysponujemy pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu oraz zwiedzanie Pienińskich atrakcji. Ciekawsze szlaki turystyczne prowadzą między innymi do takich miejsc jak: Palenica, Jarmuta, Wysoka, Durbaszka, Bryjarka, Bereśnik, Dzwonkówka, Przehyba, Sokolica, Trzy Korony, Wąwóz Homole, Biała Woda, Radziejowa.
Inne atrakcje turystyczne znajdujące się w okolicy:
Rezerwat Zaskalskie-Bodnarówka
Głównym powodem powstania rezerwatu na tym obszarze była ochrona niepotarzalnego krajobrazu, lasu i cennych naskalnych i ciepłolubnych zespołów roślinności porastających wapienne skały i strome zbocza.
Wąwóz Homole
Homole to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie.
Biała Woda
Biała Woda to rezerwat przyrody, który rozciąga się w dolinie potoku o tej samej nazwie – około 2 km na wschód za Jaworkami. Jest to idealne miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku.
Stadnina koni w Jaworkach
Stadnina Koni „Rajd” w Jaworkach swoim Gościom proponuje przede wszystkim rajdy i przejażdżki konne, natomiast zimą kuligi. Spacery odbywają się na trasach górskich pod opieką doświadczonego pracownika stadniny, dlatego z atrakcji mogą korzystać nawet początkujący.
"Muzyczna Owczarnia"
W Jaworkach znajduje się przystań dla artystów - "Muzyczna Owczarnia". Odbywają się tam koncerty rockowe, bluesowe, jazzowe, country i inne znanych i popularnych wykonawców polskich i zagranicznych. W Owczarni występowali m.in. tacy artyści jak: Nigel Kennedy, Acid Drinkers, Bracia, Oddział Zamknięty, Dżem, Lombard, Kasia Kowalska, TSA, IRA, Coma, Czesław Śpiewa, Grzegorz Turnau, Jarosław Śmietana, Marek Raduli, Nippy Noya, Jan Pilch.
Zabytkowe cerkwie w Szlachtowej i Jaworkach
We wsi Jaworki i sąsiadującej z nią wsi Szlachtowej znajdują się zabytkowe cerkwie greckokatolickie, obecnie użytkowane jako kościoły rzymskokatolickie. Są one pozostałością po dawnych mieszkańcach regionu, nazywanego niegdyś Rusią Szlachtowską, Łemkach. W ich wnętrzu zachowały się bogate polichromie i wspaniałe ikonostasy.
Kolej krzesełkowa "Homole" i „Palenica”
Jedną z niewątpliwych atrakcji tych terenów są koleje krzesełkowe. Po kilku minutach jazdy komfortową koleją można znaleźć się na szczycie, skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Pieniny i Beskid Sądecki.
Wyciągi i stoki narciarskie
Zimą jedną z największych atrakcji Szczawnicy i Jaworek jest kompleks kolei i wyciągów narciarskich. Narciarze mogą tutaj skorzystać ze sztucznie naśnieżanych, oświetlonych tras narciarskich o różnym stopniu trudności.
Spływ przełomem Dunajca
Dwugodzinny spływ przełomem Dunajca wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Pienin. Unikalny krajobraz tego zakątka przyciąga corocznie nad Dunajec rzesze turystów z całego świata, a spływ Przełomem Dunajca jest bezwątpienia największą atrakcją turystyczną w Pieninach.
Rafting na Dunajcu
Spływ pontonami na rzece Dunajec to wspaniała rozrywka dla osób, które chcą spróbować swoich sił na rzece górskiej, lub możliwość aktywnego wypoczynku z zastrzykiem adrenaliny. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników.
Szlaki rowerowe
Dla tych, którzy lubią przeprawy rowerowe utworzono kilka ciekawych tras turystycznych, które pozwolą na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz kontemplacje otaczającej przyrody. Strome zbocza, ścieżki malowniczo wijące się przez lasy i łąki to naturalne predyspozycje tego regionu aby cieszyć się tutaj jazdą rowerową w formie bardziej zaawansowanej. Na rodzinne wycieczki polecamy z kolei trasy wiedzione drogami utwardzonymi lub asfaltowymi.
Festyny góralskie, biesiady, koncerty, festiwale, kiermasze twórców ludowych
To atrakcja zarówno dla mieszkańców, jak i przebywających tu turystów. Podczas festynów obejrzeć można występy kabaretów, regionalnych zespołów i grup tanecznych. Jednym z bardziej znanych wydarzeń jest tutaj Redyk w Jaworkach - tradycyjny przepęd owiec oraz pokaz obyczajów pasterskich. Podczas Redyku zdarzają się różne atrakcje - napad zbójnicki, pasowaniem na zbójnika roku i jego frajerkę, Bieg Baców po okolicznych halach, występy zespołów folklorystycznych, gwiazdy estrady lub kabaretu.
Promenada oraz ścieżka rowerowa wzdłuż Grajcarka i Dunajca
Promenada wzdłuż brzegu potoku Grajcarek to najdłuższy deptak w Polsce liczący 1800 m. Całość wzbogacona została w elementy małej architektury, ozdobną roślinność, oświetlenie oraz mostki łączące ją ze ścieżką pieszo-rowerową po drugiej stronie potoku.
Wody mineralne
Uzdrowisko Szczawnica dysponuje 12 źródłami wód mineralnych. Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy, pomagają zwalczać wiele chorób oraz dolegliwości.
Plac Dietla
Plac Dietla znajdujący się nieopodal centrum Szczawnicy jest efektem polskiej architektury XIX wieku, z niedużym akcentem zachodniej sztuki. W jego centralnej części znajduje się piękna fontanna. Fontanny znajdują się także nieopodal deptaka, wzdłuż ulicy Zdrojowej. Woda jest podświetlana wielobarwnymi światłami.
Park Dolny i Górny
Będąc w Szczawnicy można przespacerować się po Parku Dolnym w Szczawnicy. Park jest podzielony na kilka stref. Z jego przodu znajduje się tzw. przestrzeń ciszy z muzyczną altaną, w centralnym miejscu staw, tuż za nim ogród botaniczny, a przy końcu plac zabaw dla dzieci z karuzelą i minigolfem. W parku nasadzono około 20 tys. różnorodnych krzewów i kwiatów. Warto również odwiedzić Park Górny zdrojowy - zabytkowy park z oryginalnymi rzeźbami i muszlą koncertową.
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej
Muzeum jest placówką regionalną o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku, w zakresie architektury regionalnej, wyposażenia wnętrz, pasterstwa, rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa, tkactwa.
Ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Niedzicy
Będąc w Pieninach warto zobaczyć także wspaniały średniowieczny zamek Dunajec oraz ruiny Zamku Czorsztyńskiego, które znajdują się nad Jeziorem Czorsztyńskim, kilkadziesiąt km od Jaworek.
Pieniny to malowniczy zakątek Polski warty odwiedzenia.
Rozmaitość atrakcji sprawia, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od pory roku!